Priebeh výstavby

Aký je priebeh výstavby modulových domov EdileX a na čo všetko je potrebné myslieť? Pripravili sme pre vás základné informácie o priebehu výstavby a taktiež požiadavky, na ktoré treba oproti klasickej stavbe (napríklad) murovaného domu myslieť.

Prístup na pozemok

Základným, ale veľmi dôležitým bodom pre priebeh výstavby, na ktorý treba hneď od začiatku myslieť je prístup na pozemok. Je potrebné si uvedomiť, že modulové domy sú prepravované v celku v stave hotového domu – po uložení na pozemku sa iba pripojí elektrická prípojka, voda a kanalizácia. Na pozemku už teda neprebiehajú žiadne dokončovacie práce, pretože dom je prepravovaný už hotový priamo z našej výroby. 

Dom je teda na pozemok privezený špeciálnym kamiónom s návesom určeným na prepravu nadrozmerného nákladu. Z auta sa dom následne skladá pomocou žeriavu, ktorý musí mať vzhľadom na nemalú hmotnosť domu určitú nosnosť.

Z tohto dôvodu, ešte pred podpisom zmluvy o výstavbe domu od nás, vždy najskôr prebehne osobná obhliadka pozemku, čo je dôležité pre ďalší priebeh výstavby. A to pre prípad pochybností aj spolu s firmou, ktorá bude zabezpečovať prepravu a skladanie domu – vyhneme sa tak pochybnostiam a nepríjemnostiam či poškodeniu domu pri následnej montáži.

Priebeh výstavby a jeho gro? Nepodceniť základy!

Ďalšou veľkou výhodou modulových domov oproti klasickým stavbám je nižšia náročnosť na základy. Pokiaľ sa modulový dom bude nachádzať na rovine a bude sa jednať o menší z modulov, budú postačovať aj základové pätky. 

Pokiaľ plánujete dom umiestniť do svahu alebo nerovného terénu, je možné zvoliť základové pásy alebo základové vruty. Jedná sa o oceľové vruty, ktoré vám nainštaluje odborná firma, ktorá prevedie zameranie, vyvŕtanie a aj samotnú inštaláciu vrutov. EdileX tak už pri montáži domu iba dom pomocou žeriavu umiestni presne na tieto vruty. Počet vrutov sa mení jednak podľa náročnosti terénu a samozrejme tiež podľa veľkosti a počtu modulov, z ktorých sa hotový dom skladá. Zo skúseností vieme, že metóda základových vrutov je v konečnom dôsledku lacnejšia ako výstavba základových pásov. 

V prípade použitia základových pásov je na bezproblémový priebeh výstavby potrebné inštalovať odvetranie pomocou mriežok a netreba tiež zabudnúť na prekrytie geotextíliou a štrkom v miestach pod domom. V prípade, že sa rozhodnete pre svojpomocnú výstavbu základov pod modulový dom môžete pár € ušetriť, avšak je veľmi dôležité aby bola zachovaná presnosť (rozmery, uhlopriečky a aj vodorovnosť) a dom tak dokonale sadol na pripravený základ. Práca žeriavu pri vykládke je finančne pomerné náročná, preto rozhodne nie je dobré pri základoch niečo podceniť alebo dokonca na poslednú chvíľu pri pokládke upravovať. Samotná montáž sa týmto môže totiž veľmi jednoducho výrazne predražiť. 

3,2,1 a bývame!

Jednou z najväčších výhod modulových domov je rýchlosť. Pokiaľ je už dom vyrobený, je zabezpečený prístup na pozemok a sú riadne pripravené aj základy, samotná montáž domu prebieha už veľmi rýchlo. 

Vo väčšine prípadov sa snažíme dom pripraviť tak, aby sme na pozemku realizovali už iba pripojenie k sieťam – voda, elektrika, odpad. To znamená že dom je na komplet pripravený na bývanie, jediné čo je potrebné je iba nábytok a môžete sa sťahovať. 

Samotná montáž z pravidla prebieha v rámci niekoľkých hodín, väčšinou však maximálne jeden deň. Týmto celý priebeh výstavby končí.

priebeh výstavby